ארכיון פוסטים ששייכים לנושא 'בניית אתרים'

זכויות יוצרים

יום רביעי, 18 ביולי 2007

יש לי חבר שלפני חמש שנים מישהו בנה לו אתר תדמיתי קטן, פשוט ונאה. היו באתר מעט מאד תמונות שהוסיפו לאווירה הכללית.
לפני כחודש קיבל בעל האתר מכתב מעורך דין המייצג חברה ישראלית, המייצגת בארץ חברה בינלאומית גדולה. המכתב טען שהתמונות באתר נלקחו ממאגר התמונות השייך לחברה, ודרש סכום בן חמש ספרות בגין השימוש בהן. מסתבר שהאתר הקטן ובעל האתר הפרו את זכויות היוצרים של החברה ועכשיו יש לשלם על השימוש בתמונות.
בעל האתר נבהל. דבר ראשון הוא הוריד את התמונות מהאתר. הוא יצר קשר עם עורך דין ובירר מה הוא יכול לעשות.
התברר לו שאין לו מה לעשות, מלבד להגיש הצעה כספית נגדית לבעלים החוקיים של התמונות, עבור השימוש בתמונות עד היום.
בעל האתר התפשר עם החברה על 4,000 שקלים. את מי שעיצב ובנה את האתר שלו הוא כבר לא מצליח לאתר, כך שהוא לא מסוגל לתבוע אותו על הנזק שנגרם לו.

מסקנות:
אם מישהו בונה אתר עבורכם, ודאו שהתמונות אינן מוגנות בזכויות יוצרים, או לחילופין, השתמשו בתמונות מקוריות. השימוש ביצירה של אחר, שזכויות היוצרים עליה מוגנות, הוא עבירה על החוק.
כדי להגן על זכויות היוצרים שלכם, השתמשו ב-World Copyright Center והבטיחו שגורם אחר לא ישתמש באלמנטים מהאתר שלכם שזכויות היוצרים עליהם שייכות לכם. ככל שתקדימו לתעד את זכויות היוצרים שלכם על היצירה שלכם, כך ישתפרו סיכוייכם להגן על זכויות היוצרים שלכם.

לפעמים צריך לבנות את האתר מחדש

יום שישי, 26 בינואר 2007

יש הרבה אתרים שלאחר שעוצבו וניבנו, הם נותרים בחזות המקורית שלהם, לעתים גם שנים מאוחר יותר. הדבר נכון גם לגבי כמה
מהאתרים שאני עצמי אחראי להם.
הערה לעצמי: עיצוב מחדש, ובדחיפות!
לפעמים אנחנו פשוט לא מוצאים לכך זמן, ולפעמים אנחנו ניתלים בפתגם החכם והנכון בדרך כלל, הגורס ש"אם זה לא מקולקל, רצוי לא לתקן את זה".
אבל יכולות להיות סיבות טובות לעיצוב מחדש של האתר. לפעמים כלי הקיבול המשמש להעברת המסרים והתכנים שבאתר כבר אינו מתאים לצרכים הנוכחיים. לעתים הוא לא עונה על הקריטריונים הרצויים, ויש צורך בבניה מחדש של האתר כדי שדפיו ייקלטו על ידי מנועי החיפוש. לפעמים עיצוב האתר מריח כמו שנות התשעים של המאה העשרים ועיצוב עדכני הכרחי כדי להבהיר ללקוחות פוטנציאליים שהאתר חי וקיים וכך גם החברה שמאחוריו. אם האתר בנוי על פי עקרונות עיצוביים עדכניים ונראה בן-זמננו, הוא מותיר רושם חיובי על הגולשים ומשדר זאת גם לגבי החברה.

ניטור האתר לוידוא uptime

יום רביעי, 27 בדצמבר 2006

SiteUptime הוא שירות מרחוק לניטור האתר שלך. כשהאתר קורס, SiteUptime שולח לך דואל כדי לאפשר לך לתקן את מה שצריך, מהר ככל האפשר. השירות גם מספק סטטיסטיקה אודות זמינות האתר וזמני התגובה שלו.
SiteUptime מנטר את האתר משלושה איזורים שונים בארה"ב, וכן מלונדון, וזאת כדי להבטיח שהאתר יהיה נגיש מנקודות שונות. המידע אודות הניטור מהמקומות השונים נאסף במסד נתונים מרכזי. לפני ש-SiteUptime שולח דואל לגבי תקלה, הוא מוודא שהתקלה היא אכן בשרת בו יושב האתר ולא תקלה שנגרמה כתוצאה מבעייה בצמתי האינטרנט בין תחנת בדיקה לבין השרת.
שירות הניטור הוא בחינם עבור אתר אחד. כשמדובר באתרים מרובים השירות בתשלום.

שיהיה פשוט

יום שלישי, 21 בנובמבר 2006

טוב לו לאתר האינטרנט שיהיה פשוט. פשוט זה ישיר. פשוט זה מקצועי. האתר חייב להיות קריא ומובן לכל הגולשים בו. האתר חייב לעבור הגהה קפדנית ביותר כדי לוודא שאין בו שגיאות כתיב או שגיאות דקדוקיות. שגיאות מטופשות, למשל, משפט עם פועל בצורה נקבית אחרי שם עצם זכרי, הופכות אתר עם פוטנציאל לעילג ומרגיז. כדאי גם שהאתר ייראה כמו שהתכוונתם בכל הדפדפנים השונים, ולפחות ב-Internet Explorer על גרסאותיו השונות וב-FireFox.

כשמעצבים את האתר צריך לחשוב קודם כל על קהל היעד ולהתאים את האתר אליו. יש להיצמד ככל האפשר למילות המפתח הרלוונטיות. רצוי שלא לבלבל את הגולשים עם יותר מדי אפשרויות. גודש אפשרויות עלול לתסכל את הגולש ולגרום לו להימלט מהאתר.

כדאי גם שלא להרחיב יתר על המידה, ולא להפוך דפים באתר לכרכים עבי כרס מאת סופרים רוסיים בני המאה ה-19. רצוי להימנע מרכיבי פלאש מצועצעים שלא תורמים דבר אלא רק מפריעים בעיניים. שאלת המפתח, בהוספה של רכיבי פלאש היא: איך תורמת הטכנולוגיה להעברת המסר. אם היא לא תורמת להעברת המסר – אין לה מקום בדף.

שיהיה פשוט.

חללים לבנים

יום שישי, 03 בנובמבר 2006

לקוח שבניתי לו אתר לאחרונה, שאל אותי למה יש בדפי האתר שוליים הנקיים ממלל ותמונות. אחרי הכל, הוא שילם גם על החלל הזה. למה שהוא יהיה ריק? למה שלא יהיה בדף כמה שיותר מידע? הרי על זה בדיוק הוא משלם!

הביטוי "חללים לבנים" הוא ביטוי מוכר בתחום העיצוב, בין אם עיצוב לדפוס או למדיה אלקטרונית, ולא רק בבניית אתרים. רוב המעצבים והעורכים יודעים שחלל לבן (שכמו ה"פס כסף" של הגששים לא ממש חייב להיות לבן) מוסיף חזות מתוחכמת ומדגיש תכנים חשובים.

אם הגולש באתר צריך להתאמץ כדי למצוא בדף את המידע החשוב שהוא מחפש בדף, יש סיכוי שהוא יעבור, מהר מאוד, לאתר אחר, ויחפש שם. מתחת לפנס. כשכל המידע דחוס, בלי מרחב נשימה, זה בדיוק מה שעשוי לקרות.

לעתים "פחות זה יותר" ו"יותר זה פחות". לא רק בעיצוב חזותי, אלא גם במוסיקה. יש מקרים בהם יש צורך בסאונד פחות מלא, ויש שירים שנשמעים בגירסת ה"אנפלאגד" שלהם הרבה יותר טוב מבגירסה המלאה הכוללת הרבה רעש וצלצולים. פתאום אתה שומע את המילים. פתאום המסר עובר. כך גם בבניית אתרים. במקרים רבים, גישה מינימליסטית יותר עובדת טוב יותר בעיצוב של אתר. אובייקטים חזותיים נפלאים ושימוש נכון בחללים לבנים עשוי לאפשר לגולש באתר להתרכז בדבר שלשמו הוא הגיע אל האתר מלכתחילה.

ומיותר לציין שהחללים הלבנים אינם באים על חשבון מידע, שחלילה "יישאר על רצפת חדר העריכה" מכיוון שאין מקום עבורו, מפאת חשיבותם של החללים הלבנים…

בשבחי האתר היעיל

שבת, 21 באוקטובר 2006

אתרים פראקטיים שבנויים עם דגש על השימושיות, לא זוכים, בדרך כלל, לתהילה על עיצובם הנאה, אבל הם כן מקדמים מכירות. את האתר יש לעצב עבור קהל היעד שלו, דהיינו ציבור הגולשים, ולא עבור מזמין העבודה; במקרים רבים קורה ההיפך: לא קהל היעד הוא המלך, אלא בעל המאה, זה שחותם על הצ'ק. אכן, חשוב שהאתר ישביע את רצונו של הבוס (או הלקוח, בהתאם לאופי הקשר בין בעלי האתר לבונה אתר), אך הוא חייב להיבנות עבור המשתמש. עבור הלקוח.

האתר חייב להיות פונקציונלי ופראקטי. אתר טוב מניע את המשתמש בו לפעולה הרצויה על ידי בעל האתר. האתר עושה שימוש בשפה ברורה ומשמעותית, ולא במילים גבוהות שנשמעות טוב אבל לא אומרות הרבה. האתר חייב להתבסס על גרפיקה שלא ייקח לה שעה להיטען (כן, גם בעידן הפס הרחב). הערך המוסף של אותם אתרים שעולים לאט הוא מועט. המשתמש ממתין בתיסכול לעליית האתר, במקרה הטוב. במקרה הרע הוא לא ממתין כלל. הוא עבר לאתר של המתחרים.

כשהשימושיות באתר טובה ונכונה, הגולש לא ימרוט את שערותיו בתסכול (לפחות לא בשל חוסר הידידותיות של האתר והניווט בו) והוא ימצא בו את הדרוש לו במהירות וביעילות. כשהמשתמש שבע רצון מחוויית השימוש, הוא ימשיך להשתמש באתר, ואף יספר עליו לאחרים, מה שיגדיל את בסיס המשתמשים של האתר, בלי השקעה כבדה בפרסומו ובשיווקו.