ארכיון פוסטים ששייכים לנושא 'שירות ושירותיות'

עדכון האבטחה האולטימטיבי

יום חמישי, 10 ביולי 2008

התקנתי אתמול את עדכון האבטחה האחרון של חלונות XP (הידוע בקוד KB951748). העדכון נועד לפתור נקודות תורפה הקשורות לשימוש באינטרנט.
לאחר האיתחול לא הצלחתי להתחבר לאינטרנט. זה לא לגמרי מדויק: שלחתי פינגים וטרייס-ראוטים בלי כל בעיה, אבל לא הצלחתי לעשות שום דבר משמעותי. אין ספק שהעדכון פתר בבת אחת את כל פרצות האבטחה. אם אתה לא מחובר, אין בעיה באבטחה.
התקשרתי לתמיכה של קוי זהב ושאלתי אם הם יודעים על בעיה הקשורה לעדכון האבטחה האחרון של חלונות. לא. הם לא שמעו על משהו כזה. התומך התעקש לעבוד איתי לפי הספר: לנתק את הראוטר ולחבר את המודם ישירות למחשב, להתקין חייגן וכל הדברים האלה שכמובן לא עזרו לפתרון הבעיה אבל איפשרו לתומך להיכנס ללופ שלו ולסיים את השיחה ב"אני לא יכול לעזור לך".
היסרתי את עדכון האבטחה האחרון מיישומון "התקן/הסר תוכניות" בלוח הבקרה, ומיד אחרי האיתחול התחברתי בלי כל בעיה לאינטרנט.
עדכון האבטחה של חלונות XP (הידוע בקוד KB951748) בא כדי לתת מענה לשתי נקודות תורפה שונות ב-Domain Name System (או DNS) של חלונות, הן בלקוח ה-DNS והן בשרת ה-DNS, שמאפשרות ספופינג (התחזות) המבטאת בכך שגורם זדוני יכול להעביר למערכת שלו תעבורת רשת המיועדת למערכת שלכם. הבעיה היא שהעדכון מבלבל את תוכנות הפיירוול של ZoneAlarm וגורם להן למנוע גישה לאינטרנט (כאמור, לא מניעה מוחלטת, כי שלחתי פינגים ללא כל בעיה).
צ'קפוינט מציעה שני פתרונות לבעיה:
1. הסרה של עדכון KB951748.
2. הורדת רמת האבטחה ב-Internet Zone מ-High ל-Medium. המשמעות של הדבר היא שהמחשב יישאר מוגן אבל לא מוסתר.

כדי להסיר את עדכון KB951748 יש להיכנס ללוח בקרה -> הוספה/הסרה של תוכניות, ולסמן למעלה את משבצת הסימון Show Updates (הצג עדכונים), לגלול כלפי מטה ולאתר את Security update for Windows – KB951748, ולהקליק על Remove (הסרה).

יום נוסף עבר, וצ'קפוינט שיחררה גירסאות חדשות למוצריה, הנותנות מענה לעניין. התקנה של הגירסה החדשה פותרת את הבעיה.

מחשבות עגומות על תמיכה ושירות

יום שלישי, 11 בספטמבר 2007

שכנה שלי התקשרה. היא לא מצליחה להתחבר לאינטרנט, והיא חייבת לשלוח את השנות הטובות שהיא כתבה ותקועות לה ב-Outbox.
היא התקשרה לתמיכה של Hot ושם אמרו לה שיש לה בעיה בחלונות. ולמה אמרו לה שיש לה בעיה בחלונות? כי ביקשו ממנה לשלוח פינגים החוצה וה-error שהתקבל היה error 65.
חיפוש מהיר ב-Google העלה שהבעיה קשורה ככל הנראה לפיירוול, ובדרך כלל ל-Zone Alarm.
התעסקות של, אולי, שלוש דקות (כי המחשב שלה איטי) פתרה את הבעיה, והשכנה קיבלה מחדש את הקשר שלה עם החלל החיצון, והיא הצליחה לשלוח את כל השנות הטובות ששכבו ב-Outbox.
שמתם לב שהרמה של התמיכה שנותנות ספקיות השירות ירדה פלאים? יש רק שתי אפשרויות: האחת שהתומך ידע ש-error 65 עשוי להיות קשור ל-Zone Alarm ולא תמך בה בעקבות הנחיה שהוא קיבל ממנהליו, שלא להתעסק עם בעיות פיירוול, או שהוא לא ידע, וגם לא טרח להריץ בדיקה קלה ב-Google.
שתי האפשרויות הן די עגומות, לא?

המיזוג

יום ראשון, 09 בספטמבר 2007

נו, ידענו שזה יקרה. יש מיזוג בין ספקיות הגישה לאינטרנט, אז מה – הוא יעבור חלק לגמרי? ברור שלא.
השאלה היא כמה נקודות יאבדו הספקיות הסימפטיות בשל המיזוג עם ספקיות כמו בזק בינלאומי או אינטרנט זהב.
כמנוי בקווי זהב 012, פתאום נעלמה לי התקשורת עם העולם החיצון, ולפתע התפרץ לי חלון בדפדפן ובישר לי ש-012 "מבצעת שדרוג בתשתית האינטרנט על מנת לאפשר ללקוחותיה ליהנות משירותים מתקדמים בעתיד. בעקבות השדרוג יתווספו התווים 202 לשם המשתמש שלך".
התבקשתי להפעיל פקד ActiveX כדי לבצע את "השידרוג".
אחרי שלחצתי על הכפתור קיבלתי הודעת שגיאה ש"השידרוג אפשרי רק בדפדפני Internet Explorer". אוקיי אז מסתבר שספק האינטרנט הממוזג לא מת על פיירפוקס. נכנסתי ל-IE Tab והפעלתי שוב את פקד ה-ActiveX והפעם התבשרתי שהתהליך עבר בהצלחה. "תוכל לשוב ולגלוש כרגיל, הפעולה לא משפיעה על צורת הגלישה ולא משנה את צורת ההתחברות", כך נאמר לי על ידי החלון הפולשני שהתפרץ לחיי ושיבש לי את סדר היום.
כמובן שהדבר הבא היה שלא יכולתי להמשיך ולגלוש, גם לא אחרי שאיתחלתי את המודם והנתב. נכנסתי לנתב ושיניתי את שם המשתמש על ידי הוספת 202. לא עזר.
הרמתי טלפון לתמיכה. שם בישר לי התומך במאור פנים שהם לא תומכים בבעלי נתב.
טוב, קודם שיניתם לי את סדר היום בצורה חד צדדית ואחר כך אתם אומרים לי שאתם לא תתמכו בי? אני מודה שבנקודה הזאת טיפ-טיפה התפרצתי, אבל התומך לא התבלבל והפנה אותי לממונה עליו.
התומך הבכיר יותר בדק וגילה שהעדכון לא התבצע, למרות שבצד שלי פקד ה-ActiveX ציין במפורש שהתהליך הושלם.
התומך הבכיר סיפר לי שהוא ביצע ידנית את התהליך ואז נמלך בדעתו, מסיבה לא ברורה, החזיר את המצב לקדמותו ואמר לי שאני עוד אשמע מהם.
אז אני מחכה ש-012 יחזרו אליי להשלמת התהליך. מה שכן, לא נראה לי שהמיזוג הזה עם אינטרנט זהב הוא חדשות טובות כל כך, לי ולמנויי 012 האחרים. ברור שפישמן מרוצה, וכנראה גם אלוביץ. אבל מעניין אם פישמן היה מוכר את אחזקותיו ב-012 אלמלא עיסקת הלירה הטורקית הכושלת.

012