ארכיון פוסטים ששייכים לנושא 'עיצוב'

לפעמים צריך לבנות את האתר מחדש

יום שישי, 26 בינואר 2007

יש הרבה אתרים שלאחר שעוצבו וניבנו, הם נותרים בחזות המקורית שלהם, לעתים גם שנים מאוחר יותר. הדבר נכון גם לגבי כמה
מהאתרים שאני עצמי אחראי להם.
הערה לעצמי: עיצוב מחדש, ובדחיפות!
לפעמים אנחנו פשוט לא מוצאים לכך זמן, ולפעמים אנחנו ניתלים בפתגם החכם והנכון בדרך כלל, הגורס ש"אם זה לא מקולקל, רצוי לא לתקן את זה".
אבל יכולות להיות סיבות טובות לעיצוב מחדש של האתר. לפעמים כלי הקיבול המשמש להעברת המסרים והתכנים שבאתר כבר אינו מתאים לצרכים הנוכחיים. לעתים הוא לא עונה על הקריטריונים הרצויים, ויש צורך בבניה מחדש של האתר כדי שדפיו ייקלטו על ידי מנועי החיפוש. לפעמים עיצוב האתר מריח כמו שנות התשעים של המאה העשרים ועיצוב עדכני הכרחי כדי להבהיר ללקוחות פוטנציאליים שהאתר חי וקיים וכך גם החברה שמאחוריו. אם האתר בנוי על פי עקרונות עיצוביים עדכניים ונראה בן-זמננו, הוא מותיר רושם חיובי על הגולשים ומשדר זאת גם לגבי החברה.

שיהיה פשוט

יום שלישי, 21 בנובמבר 2006

טוב לו לאתר האינטרנט שיהיה פשוט. פשוט זה ישיר. פשוט זה מקצועי. האתר חייב להיות קריא ומובן לכל הגולשים בו. האתר חייב לעבור הגהה קפדנית ביותר כדי לוודא שאין בו שגיאות כתיב או שגיאות דקדוקיות. שגיאות מטופשות, למשל, משפט עם פועל בצורה נקבית אחרי שם עצם זכרי, הופכות אתר עם פוטנציאל לעילג ומרגיז. כדאי גם שהאתר ייראה כמו שהתכוונתם בכל הדפדפנים השונים, ולפחות ב-Internet Explorer על גרסאותיו השונות וב-FireFox.

כשמעצבים את האתר צריך לחשוב קודם כל על קהל היעד ולהתאים את האתר אליו. יש להיצמד ככל האפשר למילות המפתח הרלוונטיות. רצוי שלא לבלבל את הגולשים עם יותר מדי אפשרויות. גודש אפשרויות עלול לתסכל את הגולש ולגרום לו להימלט מהאתר.

כדאי גם שלא להרחיב יתר על המידה, ולא להפוך דפים באתר לכרכים עבי כרס מאת סופרים רוסיים בני המאה ה-19. רצוי להימנע מרכיבי פלאש מצועצעים שלא תורמים דבר אלא רק מפריעים בעיניים. שאלת המפתח, בהוספה של רכיבי פלאש היא: איך תורמת הטכנולוגיה להעברת המסר. אם היא לא תורמת להעברת המסר – אין לה מקום בדף.

שיהיה פשוט.

חללים לבנים

יום שישי, 03 בנובמבר 2006

לקוח שבניתי לו אתר לאחרונה, שאל אותי למה יש בדפי האתר שוליים הנקיים ממלל ותמונות. אחרי הכל, הוא שילם גם על החלל הזה. למה שהוא יהיה ריק? למה שלא יהיה בדף כמה שיותר מידע? הרי על זה בדיוק הוא משלם!

הביטוי "חללים לבנים" הוא ביטוי מוכר בתחום העיצוב, בין אם עיצוב לדפוס או למדיה אלקטרונית, ולא רק בבניית אתרים. רוב המעצבים והעורכים יודעים שחלל לבן (שכמו ה"פס כסף" של הגששים לא ממש חייב להיות לבן) מוסיף חזות מתוחכמת ומדגיש תכנים חשובים.

אם הגולש באתר צריך להתאמץ כדי למצוא בדף את המידע החשוב שהוא מחפש בדף, יש סיכוי שהוא יעבור, מהר מאוד, לאתר אחר, ויחפש שם. מתחת לפנס. כשכל המידע דחוס, בלי מרחב נשימה, זה בדיוק מה שעשוי לקרות.

לעתים "פחות זה יותר" ו"יותר זה פחות". לא רק בעיצוב חזותי, אלא גם במוסיקה. יש מקרים בהם יש צורך בסאונד פחות מלא, ויש שירים שנשמעים בגירסת ה"אנפלאגד" שלהם הרבה יותר טוב מבגירסה המלאה הכוללת הרבה רעש וצלצולים. פתאום אתה שומע את המילים. פתאום המסר עובר. כך גם בבניית אתרים. במקרים רבים, גישה מינימליסטית יותר עובדת טוב יותר בעיצוב של אתר. אובייקטים חזותיים נפלאים ושימוש נכון בחללים לבנים עשוי לאפשר לגולש באתר להתרכז בדבר שלשמו הוא הגיע אל האתר מלכתחילה.

ומיותר לציין שהחללים הלבנים אינם באים על חשבון מידע, שחלילה "יישאר על רצפת חדר העריכה" מכיוון שאין מקום עבורו, מפאת חשיבותם של החללים הלבנים…

יש לו עור של פיל או משהו

יום רביעי, 25 באוקטובר 2006

אחרי שדיברנו על מחשבים במארז עץ, Asus מציעה מחשבי מחברת אולטרה-ניידים מצופים עור. האתר המהוקצע מדבר רבות על ציפוי העור. לקח לצוות המחקר והפיתוח של Asus למעלה משנה – כך על פי האתר של Asus – לפתח את תהליך הדבקת העור על מארז האלומיניום, והמוצר הסופי עובר מבחני בדיקת איכות קפדניים ביותר על ידי Asus וגם על ידי צד שלישי.
אני מניח ומקווה שהם לא שוכחים שמתחת לעור יש גם מחשב. המחשב, אגב, הוא S6, עם מעבד Intel Core Duo L2300 עם עד 1536 מ"ב זיכרון.
המהדרין יכולים גם להצטייד באביזרים מסדרת העור, כולל עכבר מצופה עור. לא בעור של עכבר, אגב.

בשבחי האתר היעיל

שבת, 21 באוקטובר 2006

אתרים פראקטיים שבנויים עם דגש על השימושיות, לא זוכים, בדרך כלל, לתהילה על עיצובם הנאה, אבל הם כן מקדמים מכירות. את האתר יש לעצב עבור קהל היעד שלו, דהיינו ציבור הגולשים, ולא עבור מזמין העבודה; במקרים רבים קורה ההיפך: לא קהל היעד הוא המלך, אלא בעל המאה, זה שחותם על הצ'ק. אכן, חשוב שהאתר ישביע את רצונו של הבוס (או הלקוח, בהתאם לאופי הקשר בין בעלי האתר לבונה אתר), אך הוא חייב להיבנות עבור המשתמש. עבור הלקוח.

האתר חייב להיות פונקציונלי ופראקטי. אתר טוב מניע את המשתמש בו לפעולה הרצויה על ידי בעל האתר. האתר עושה שימוש בשפה ברורה ומשמעותית, ולא במילים גבוהות שנשמעות טוב אבל לא אומרות הרבה. האתר חייב להתבסס על גרפיקה שלא ייקח לה שעה להיטען (כן, גם בעידן הפס הרחב). הערך המוסף של אותם אתרים שעולים לאט הוא מועט. המשתמש ממתין בתיסכול לעליית האתר, במקרה הטוב. במקרה הרע הוא לא ממתין כלל. הוא עבר לאתר של המתחרים.

כשהשימושיות באתר טובה ונכונה, הגולש לא ימרוט את שערותיו בתסכול (לפחות לא בשל חוסר הידידותיות של האתר והניווט בו) והוא ימצא בו את הדרוש לו במהירות וביעילות. כשהמשתמש שבע רצון מחוויית השימוש, הוא ימשיך להשתמש באתר, ואף יספר עליו לאחרים, מה שיגדיל את בסיס המשתמשים של האתר, בלי השקעה כבדה בפרסומו ובשיווקו.

מחשב מעולם אחר

יום ראשון, 01 באוקטובר 2006

אינטל הכריזה על תחרות נושאת פרסים לעיצוב מחשבים קטנים ונאים שייראו אחרת ממארזי הבז' הסטנדרטיים שאנחנו מכירים. התחרות, הנקראת Intel Core Processor Challenge, נושאת פרסים בשווי של מיליון דולר. המחשבים שייבנו עבור התחרות חייבים להתבסס על טכנולוגיית Viiv של אינטל ולהשתמש במעבדי Core 2 Duo, אך מלבד זאת, ההנחיה היא פשוט "לחשוב מחוץ לקופסה", ובמיוחד, "מחוץ לקופסת הבז' הגדולה". באנגלית זה נשמע יותר טוב. כרגיל.

ומעניין לעניין, באותו עניין, החברה הקנדית Suissa Computers (ה-Whois על שם הדומיין של החברה מגלה שמאחוריה עומד הווארד סוויסה; לא משה, דוד או חיים) מציעה למכירה מחשבים במארזי עץ מהודרים. מארזי עץ לא נראו עד כה במחוזותינו. מעניין איך העץ מתנהג בניהול הטמפרטורה בתוך המארז. המיפרטים, אגב, די רציניים, והמחירים, לעומת זאת, רציניים עוד יותר, ונעים בין 25 ל-30 אלף שקלים.

אנחנו עדיין עם מארזי הבז'. האם מראה המארז באמת חשוב עד כדי כך? אם לשפוט על פי ההצלחה של ה-iMac ו-Mac Mini, כנראה שכן.