ארכיון פוסטים ששייכים לנושא 'אסטרטגיה עיסקית'

יחסי ציבור על רקע רומנטי

יום רביעי, 09 באפריל 2008

הגיע אליי דואר זבל שעורר את סקרנותי. כותרתו הייתה "הי… אנו לא מכירים אבל אולי יש לך אפשרות לעזור לי בעניין רומנטי". גוף המכתב אמר כך: "סליחה מראש על ההפרעה, אבל אני ממש זקוק לעזרה שלך. אז ככה, אני אנסה לקצר … אני בקשר עם מישהי כבר כמעט שנה. שמה קרין. והיא יפהפיה. הסיפור ביננו זאת אהבה ענקית, משהו שקשה לתאר במילים בכלל. התאהבנו עד כלות עוד לפני שנפגשנו פנים מול פנים. ואחרי שנפגשנו זה התעצם פי שבע. אבל ישנם מכשולים בדרך. בין השאר זה שהיא לומדת בקנדה ויש לה עוד כשנתיים לסיים שם, והיא מגיעה מפעם לפעם ל"גיחות" בארץ. אבל זה משהו אמיתי וחזק בצורה בלתי רגילה, ואני לא מוכן לוותר עליה. בדצמבר היא היתה כאן לאחר כשרכשה כרטיס טיסה במיוחד כדי להיות כאן איתי , וזה היה פשוט חלום. דברים קצת השתבשו, משהו התקלקל בדרך, ועשיתי מס' טעויות טיפשיות. למרות שבכל החצי שנה האחרונה תמונתי היתה תלויה לה מול העיניים על הקיר ליד המיטה, זה הגיע למצב בו כעת שהיא מאוד כועסת עלי ואיננה מוכנה לדבר איתי. לפיכך, הקמתי עבורה אתר באינטרנט: www.karinkatz.co.il. יש שם שירים שביצעתי /כתבתי ושאני שר לה מהלב. מה שאני מבקש ממך זה להיכנס לאתר ולרשום תגובה שבה תוכלי להביע את דעתך. את הקישור לאתר עם עוד תגובות מעניינות אני אשלח לקרין , כדי שכמות התגובות יצרו (אני מקווה) השפעה עליה כשתקרא זאת ושהיא תתרכך, ושנחזור להיות יחד. מודה לך מראש על הנכונות לעזור. וסליחה אם הפרעתי… שלך, רובי ראובני".

האתר מכיל 7 קטעי סאונד בהם שר הבחור לאהובתו גירסאות כיסוי, שרובן נשמעות די טוב (רובי, הביצוע והתרגום של "עפרה" לאנגלית פחות חזקים) ועוד קטע וידאו, שכביכול צולם על ידי רובי וקרין כשהם היו זוג. האתר גם מפוצץ ביותר ממאה תגובות נרגשות של הגולשים, שהסיפור, קולו של רובי ויופיה של קרין נגעו לליבם.

אלא מה? הקליפ הופק על ידי "אולפני שיר בעצמך" ויושב בשרת שלהם. והפלא ופלא, הדומיין של האתר שרובי יצר, כביכול, לקרין כץ, ונקנה בדיוק לפני שלושה ימים, יושב באותו שרת ממש, וחולק את אותה כתובת IP (ביחד עם עוד מאות אתרים אחרים). זאת ועוד, רובי ראובני הוא הבעלים של "אולפני שיר בעצמך", ושני הדומיינים רשומים על שמו, ומספר הטלפון שמתנוסס באתר של "שיר בעצמך" הוא המספר המשוייך לרובי ראובני ברישום שם הדומיינים.

התלבטתי לשנייה אם לתת קישורים. אבל בעצם למה לא? האתר לקרין כץ | שיר בעצמך, שניהם, כאמור, באותו שרת, ושייכים לאותו אדם.

לכאורה תרגיל מוצלח ביחסי ציבור. המבקרים באתר נחשפים לביצועי האולפן של רובי, הם רואים זוג לא ממש מקצועני (הוא יותר, היא פחות) מקליט שירים שנשמעים לא רע , וזו זריעה שיווקית מוצלחת שאת פירותיה ניתן יהיה לקצור בהמשך. מנגנים פה על החוש הרומנטי של המבקרים באתר, ומי מאיתנו לא אוהב happy end שעשוי להגיע לו קרין תחזור לרובי. לצערי, יש קוץ באליה, והקוץ הזה קשור בשימוש ציני בדואר זבל, מה שמוריד את הניקוד שלי לפרויקט יחסי הציבור של רובי.

מחשבות עגומות על תמיכה ושירות

יום שלישי, 11 בספטמבר 2007

שכנה שלי התקשרה. היא לא מצליחה להתחבר לאינטרנט, והיא חייבת לשלוח את השנות הטובות שהיא כתבה ותקועות לה ב-Outbox.
היא התקשרה לתמיכה של Hot ושם אמרו לה שיש לה בעיה בחלונות. ולמה אמרו לה שיש לה בעיה בחלונות? כי ביקשו ממנה לשלוח פינגים החוצה וה-error שהתקבל היה error 65.
חיפוש מהיר ב-Google העלה שהבעיה קשורה ככל הנראה לפיירוול, ובדרך כלל ל-Zone Alarm.
התעסקות של, אולי, שלוש דקות (כי המחשב שלה איטי) פתרה את הבעיה, והשכנה קיבלה מחדש את הקשר שלה עם החלל החיצון, והיא הצליחה לשלוח את כל השנות הטובות ששכבו ב-Outbox.
שמתם לב שהרמה של התמיכה שנותנות ספקיות השירות ירדה פלאים? יש רק שתי אפשרויות: האחת שהתומך ידע ש-error 65 עשוי להיות קשור ל-Zone Alarm ולא תמך בה בעקבות הנחיה שהוא קיבל ממנהליו, שלא להתעסק עם בעיות פיירוול, או שהוא לא ידע, וגם לא טרח להריץ בדיקה קלה ב-Google.
שתי האפשרויות הן די עגומות, לא?

המיזוג

יום ראשון, 09 בספטמבר 2007

נו, ידענו שזה יקרה. יש מיזוג בין ספקיות הגישה לאינטרנט, אז מה – הוא יעבור חלק לגמרי? ברור שלא.
השאלה היא כמה נקודות יאבדו הספקיות הסימפטיות בשל המיזוג עם ספקיות כמו בזק בינלאומי או אינטרנט זהב.
כמנוי בקווי זהב 012, פתאום נעלמה לי התקשורת עם העולם החיצון, ולפתע התפרץ לי חלון בדפדפן ובישר לי ש-012 "מבצעת שדרוג בתשתית האינטרנט על מנת לאפשר ללקוחותיה ליהנות משירותים מתקדמים בעתיד. בעקבות השדרוג יתווספו התווים 202 לשם המשתמש שלך".
התבקשתי להפעיל פקד ActiveX כדי לבצע את "השידרוג".
אחרי שלחצתי על הכפתור קיבלתי הודעת שגיאה ש"השידרוג אפשרי רק בדפדפני Internet Explorer". אוקיי אז מסתבר שספק האינטרנט הממוזג לא מת על פיירפוקס. נכנסתי ל-IE Tab והפעלתי שוב את פקד ה-ActiveX והפעם התבשרתי שהתהליך עבר בהצלחה. "תוכל לשוב ולגלוש כרגיל, הפעולה לא משפיעה על צורת הגלישה ולא משנה את צורת ההתחברות", כך נאמר לי על ידי החלון הפולשני שהתפרץ לחיי ושיבש לי את סדר היום.
כמובן שהדבר הבא היה שלא יכולתי להמשיך ולגלוש, גם לא אחרי שאיתחלתי את המודם והנתב. נכנסתי לנתב ושיניתי את שם המשתמש על ידי הוספת 202. לא עזר.
הרמתי טלפון לתמיכה. שם בישר לי התומך במאור פנים שהם לא תומכים בבעלי נתב.
טוב, קודם שיניתם לי את סדר היום בצורה חד צדדית ואחר כך אתם אומרים לי שאתם לא תתמכו בי? אני מודה שבנקודה הזאת טיפ-טיפה התפרצתי, אבל התומך לא התבלבל והפנה אותי לממונה עליו.
התומך הבכיר יותר בדק וגילה שהעדכון לא התבצע, למרות שבצד שלי פקד ה-ActiveX ציין במפורש שהתהליך הושלם.
התומך הבכיר סיפר לי שהוא ביצע ידנית את התהליך ואז נמלך בדעתו, מסיבה לא ברורה, החזיר את המצב לקדמותו ואמר לי שאני עוד אשמע מהם.
אז אני מחכה ש-012 יחזרו אליי להשלמת התהליך. מה שכן, לא נראה לי שהמיזוג הזה עם אינטרנט זהב הוא חדשות טובות כל כך, לי ולמנויי 012 האחרים. ברור שפישמן מרוצה, וכנראה גם אלוביץ. אבל מעניין אם פישמן היה מוכר את אחזקותיו ב-012 אלמלא עיסקת הלירה הטורקית הכושלת.

012

שתי תובנות

יום חמישי, 14 בספטמבר 2006

השתתפתי אתמול ב"יצו@נט – הוועידה השנתית לשיווק בינלאומי באינטרנט" שאירגן המכון הישראלי לייצוא ולשיתוף פעולה בין-לאומי בשיתוף עם Google.

יצאתי משם בעיקר עם שתי תובנות אלו:

אלון כרמלי, סמנכ"ל שיווק בבילון סיפר כי בשלב מסוים החליטה החברה לשנות את המיתוג שלה, ובמקום להציע Translation Solutions, היא החלה להציע Information Solutions. אלא מה? לאחר זמן מה איבדה בבילון את מעמדה במנועי החיפוש במילות המפתח שקשורות לתרגום, ולעומת זאת לא הצליחה להשיג אחיזה במילות המפתח הקשורות לפתרונות מידע, שם התחרות הרבה, הרבה יותר קשה. לכן קיבלה החברה החלטה אסטרטגית לחזור למבצרה הקודם, Translation Solutions. יש פה מוסר השכל חזק מאד, לחיים בכלל ולתחום קידום האתרים בפרט.

אלירון טובי, מבעלי Time2Market, דיבר על כך שבמקרים רבים חברות מוכרות הרבה יותר מאשר את מוצרן הברור מאליו. לדוגמה, Harley Davidson אינה מוכרת רק אופנוע. היא מוכרת את החוויה. הוא ציטט בכירה בחברה שאמרה: "אנו לא מוכרים אופנוע. אנו מוכרים לרואי חשבון בני 43 את היכולת להתלבש בבגדי עור שחורים, לרכב בעיירות קטנות ולהפחיד אנשים."