ארכיון פוסטים ששייכים לנושא 'מיקרוסופט'

Google Chrome OS

יום רביעי, 08 ביולי 2009

בגוגל הוכרז על פיתוח מערכת ההפעלה Google Chrome OS, שתהיה מיועדת למחשבי נטבוק, ותהיה מבוססת על כרום, הדפדפן של גוגל.
Google Chrome OS תפעל במחשבים המצוידים בשבבי x86 ובמחשבים עם שבבי ARM, והיא נועדה להיות מהירה, קלה, בטוחה ופשוטה.
גוגל, המתכננת להשיק את Google Chrome OS במחצית השנייה של 2010 (אם כי הקוד הפתוח של הגירסה המוקדמת של Chrome OS ישוחרר כבר השנה) מפרסמת הלילה בבלוג GoogleBlog של החברה (וגם בבלוג GoogleSystem), "זהו הניסיון שלנו לתכנן מחדש את מערכות ההפעלה, כפי שהן אמורות להיות".

ממש כמו הדפדפן שעליו היא מבוססת, Google Chrome OS תהיה קלילה ומהירה, וממש כמוהו היא תהיה בחינם. לדברי החברה, ארכיטקטורת מערכת ההפעלה תהיה דפדפן הכרום הפועל במערכת חלונאית המבוססת על קרנל של לינוקס. כל יישום שיפותח עבור המערכת יפעל בכל דפדפן התומך בסטנדרטים, שהרי המערכת מבוססת כאמור על הדפדפן. כך שמערכת ההפעלה תפעל בסביבה וובית. מה שגוגל עושה, בעצם, ביצירת מערכת ההפעלה החדשה, זה ליצור סביבה בה אתה בעיקר מתעלם ממערכת ההפעלה ועובד ב-web.

הבדל מהותי נוסף בין מערכת ההפעלה החדשה לבין אנדרואיד, מערכת ההפעלה של גוגל המיועדת למכשירים סלולריים שכבר עובדת על מחשבי נטבוק, היא יכולתה של Google Chrome OS לפעול במחשבים המצוידים בשבבי x86.

עדכון האבטחה האולטימטיבי

יום חמישי, 10 ביולי 2008

התקנתי אתמול את עדכון האבטחה האחרון של חלונות XP (הידוע בקוד KB951748). העדכון נועד לפתור נקודות תורפה הקשורות לשימוש באינטרנט.
לאחר האיתחול לא הצלחתי להתחבר לאינטרנט. זה לא לגמרי מדויק: שלחתי פינגים וטרייס-ראוטים בלי כל בעיה, אבל לא הצלחתי לעשות שום דבר משמעותי. אין ספק שהעדכון פתר בבת אחת את כל פרצות האבטחה. אם אתה לא מחובר, אין בעיה באבטחה.
התקשרתי לתמיכה של קוי זהב ושאלתי אם הם יודעים על בעיה הקשורה לעדכון האבטחה האחרון של חלונות. לא. הם לא שמעו על משהו כזה. התומך התעקש לעבוד איתי לפי הספר: לנתק את הראוטר ולחבר את המודם ישירות למחשב, להתקין חייגן וכל הדברים האלה שכמובן לא עזרו לפתרון הבעיה אבל איפשרו לתומך להיכנס ללופ שלו ולסיים את השיחה ב"אני לא יכול לעזור לך".
היסרתי את עדכון האבטחה האחרון מיישומון "התקן/הסר תוכניות" בלוח הבקרה, ומיד אחרי האיתחול התחברתי בלי כל בעיה לאינטרנט.
עדכון האבטחה של חלונות XP (הידוע בקוד KB951748) בא כדי לתת מענה לשתי נקודות תורפה שונות ב-Domain Name System (או DNS) של חלונות, הן בלקוח ה-DNS והן בשרת ה-DNS, שמאפשרות ספופינג (התחזות) המבטאת בכך שגורם זדוני יכול להעביר למערכת שלו תעבורת רשת המיועדת למערכת שלכם. הבעיה היא שהעדכון מבלבל את תוכנות הפיירוול של ZoneAlarm וגורם להן למנוע גישה לאינטרנט (כאמור, לא מניעה מוחלטת, כי שלחתי פינגים ללא כל בעיה).
צ'קפוינט מציעה שני פתרונות לבעיה:
1. הסרה של עדכון KB951748.
2. הורדת רמת האבטחה ב-Internet Zone מ-High ל-Medium. המשמעות של הדבר היא שהמחשב יישאר מוגן אבל לא מוסתר.

כדי להסיר את עדכון KB951748 יש להיכנס ללוח בקרה -> הוספה/הסרה של תוכניות, ולסמן למעלה את משבצת הסימון Show Updates (הצג עדכונים), לגלול כלפי מטה ולאתר את Security update for Windows – KB951748, ולהקליק על Remove (הסרה).

יום נוסף עבר, וצ'קפוינט שיחררה גירסאות חדשות למוצריה, הנותנות מענה לעניין. התקנה של הגירסה החדשה פותרת את הבעיה.

Surface Computing

יום חמישי, 31 במאי 2007

במיקרוסופט עובדים על אבטיפוס ל-surface computing. הרעיון הוא שולחן קפה סלוני, כשלוח השולחן הוא מסך מגע (מדובר על מסך 30 אינץ'). מתפעלים את היישומים בעזרת הידיים, לצפייה בתצלומים וקטעי וידאו, בחירת שירים להאזנה, גלישה באינטרנט וכן הלאה. מכשירים שונים, כמו נגני MP3, טלפונים סלולריים, מצלמות דיגיטליות ומחשבי כף יד, מתממשקים באופן אוטומטי אל המחשב דרך בלוטות', וזה מגניב לכשעצמו. מיקרוסופט הציגה אבטיפוס די בסיסי ב-2005, ואתמול היא הציגה אבטיפוס הרבה יותר מתקדם, ששם הקוד שלו הוא מילאן ומערכת ההפעלה שלו היא ויסטה.
אפשר להתרשם מהמגניבות של האבטיפוס של מחשב ה-surface computing של מיקרוסופט משלושה קטעי וידאו, ואפשר גם לקרוא יותר על התוכניות של מיקרוסופט לגבי הז'אנר, כקיוסק מידע במסעדות, בתי מלון, אתרי תיירות, ומרכזי מכירות של טלפונים ניידים וגאדג'טים אחרים.
בסוף השנה אמורות להימכר היחידות הראשונות, שישמשו כקיוסקי מידע. העלות שלהן תהיה גבוהה (בין 5,000 ל-10,000 דולר) ויעבור עוד די הרבה זמן, כנראה, לפני שמחשבי ה-surface computing יגיעו גם לסלון הביתי. אבל אני חייב להודות שבא לי שיהיה לי דבר כזה, כשזה ייראה יותר כמו שולחן.

Kill Clippy

יום שלישי, 26 בספטמבר 2006

הנה משחק המיועד לכל מי שאוהב לשנוא את מיקרוסופט, ובמיוחד את Clippy, המהדק המשרדי המככב כ"מסייע" של Office, שאומר לכם כשאתם מקלידים תאריך ב-Word, "רק רגע, נדמה לי ששמתי לב שאתה כותב מכתב. בא לך לקבל עזרה?" לא! לך מפה! עוף קיבינימט!
כנראה שרק מיקרוסופט מסוגלת להפוך סתם מהדק משרדי למשהו כל-כך מעצבן. למי מכם ש-Clippy עדיין פוקד לפעמים את המסך שלו, והוא לא יודע איך להיפטר ממנו, למעשה, אין פשוט מזה: בתפריט 'עזרה' בתוכנת ה-Office הרלוונטית יש לבחור ב'הסתר את המסייע של Office'.
אבל מי שממש רוצה להיפטר מהמהדק השנוא, ובצורה מכאיבה ככל האפשר, מוזמן להיכנס למשחק הרשת הזה, למספר סיבובי התגוששות עם המהדק, בהם אפשר לירות עליו גומיות וסיכות שדכן. יש בזה משהו משחרר.

החלונות הגבוהים

יום שישי, 01 בספטמבר 2006

Windows Update היא הדרך של מיקרוסופט לומר לנו: "אנחנו יודעים שלא קניתם מוצר שלם ומלא, חף מבעיות ובאגים, אבל אנחנו לא שוקטים על שמרינו; עדכנו את מערכת ההפעלה שלכם כדי לסתום את כל החורים והפרצות". Fair Enough! לכן אני מקפיד, בתדירות די גבוהה, להיכנס ל- Windows Update ולעדכן את סביבת המיחשוב שלי.

לפני כשנה הורדתי את Service Pack 2, ולאחר שגיביתי את כל הקבצים שלי, התקנתי אותו. בסיום ההתקנה הודיעה לי תוכנת ההתקנה כי עליי לאתחל את המחשב וכך עשיתי, אלא שמחשבי האהוב סירב לאתחל! לא במצב בטוח, ולא במצב בטוח עם שורת הפקודה, ואפילו לא בתצורה הקודמת שלו. גורנישט! התקנת Service Pack 2, אבל האם נפרדת לשלום ממחשבך?

אז מה עושים? מבצעים Repair, נכון? –אכן הכנסתי את התקליטור ובחרתי ב-Repair, והתקנה מתקנת החלה להתבצע, אבל ההודעה המבשרת כי נותרו עוד 32 דקות נשארה על המסך יותר מ-32 דקות! היא הייתה נשארת על המסך לנצח, אם לא הייתי מכבה את המחשב! נכנסתי שוב להתקנה, והיא נתקעה שוב עם אותה הודעה, שנותרו עוד 32 דקות לסיום ההתקנה.

מעצבן? בטח. קודם מיקרוסופט מוכרת חרא מוצר, עם יותר חורים מגבינת חאודה (שהיא גבינה הולנדית שאהבתי לאכול לפני שרמות הכולסטרול בדמי החלו להשתולל), אחר כך היא מציעה שתתקין טלאים על גבי טלאים, אחר כך המחשב מסרב לחיות איתם, ואחר כך תוכנת ההתקנה נתקעת ולא מאפשרת התקנה. לא מוגזם?

לפני הפירמוט (נשק יום הדין) שקיוויתי שלא אצטרך לבצע, נותרה לי עוד אפשרות: שלפתי מהמחשב את כל רכיבי החומרה הלא שגרתיים, כמו כרטיס Pinnacle DV500 Plus לעריכת וידאו וכרטיס Video Shuttle לצפיה בטלוויזיה דרך המחשב, שחשדתי שמא מיקרוסופט לא חיה איתם בשלום. ואכן, הפעם ההתקנה עברה יפה, וחלונות XP תוקנה.

יופי? -מה פתאום! עכשיו חלונות עולה נורא לאט. עכשיו צריך לבצע DeFrag כדי לפתור את בעיית האיטיות.

ועכשיו צריך להתקין שוב את Service Pack 2.

עכשיו, אחרי שעשיתי את הדברים האלה יש על השולחן כרטיסי מחשב שונים שצריכים לחזור אל תוך המארז של המחשב.

ותודה לחברים מרדמונד ששוקדים על המפלצת הבאה שלהם, הקרויה ויסטה (שם קוד קודם: לונגהורן).

אם XP היא גבינה צהובה, אני בטוח שלונגהורן תהיה פומפיה.