ארכיון פוסטים ששייכים לנושא 'תוכנות ויישומים'

Google Chrome OS

יום רביעי, 08 ביולי 2009

בגוגל הוכרז על פיתוח מערכת ההפעלה Google Chrome OS, שתהיה מיועדת למחשבי נטבוק, ותהיה מבוססת על כרום, הדפדפן של גוגל.
Google Chrome OS תפעל במחשבים המצוידים בשבבי x86 ובמחשבים עם שבבי ARM, והיא נועדה להיות מהירה, קלה, בטוחה ופשוטה.
גוגל, המתכננת להשיק את Google Chrome OS במחצית השנייה של 2010 (אם כי הקוד הפתוח של הגירסה המוקדמת של Chrome OS ישוחרר כבר השנה) מפרסמת הלילה בבלוג GoogleBlog של החברה (וגם בבלוג GoogleSystem), "זהו הניסיון שלנו לתכנן מחדש את מערכות ההפעלה, כפי שהן אמורות להיות".

ממש כמו הדפדפן שעליו היא מבוססת, Google Chrome OS תהיה קלילה ומהירה, וממש כמוהו היא תהיה בחינם. לדברי החברה, ארכיטקטורת מערכת ההפעלה תהיה דפדפן הכרום הפועל במערכת חלונאית המבוססת על קרנל של לינוקס. כל יישום שיפותח עבור המערכת יפעל בכל דפדפן התומך בסטנדרטים, שהרי המערכת מבוססת כאמור על הדפדפן. כך שמערכת ההפעלה תפעל בסביבה וובית. מה שגוגל עושה, בעצם, ביצירת מערכת ההפעלה החדשה, זה ליצור סביבה בה אתה בעיקר מתעלם ממערכת ההפעלה ועובד ב-web.

הבדל מהותי נוסף בין מערכת ההפעלה החדשה לבין אנדרואיד, מערכת ההפעלה של גוגל המיועדת למכשירים סלולריים שכבר עובדת על מחשבי נטבוק, היא יכולתה של Google Chrome OS לפעול במחשבים המצוידים בשבבי x86.

עדכון האבטחה האולטימטיבי

יום חמישי, 10 ביולי 2008

התקנתי אתמול את עדכון האבטחה האחרון של חלונות XP (הידוע בקוד KB951748). העדכון נועד לפתור נקודות תורפה הקשורות לשימוש באינטרנט.
לאחר האיתחול לא הצלחתי להתחבר לאינטרנט. זה לא לגמרי מדויק: שלחתי פינגים וטרייס-ראוטים בלי כל בעיה, אבל לא הצלחתי לעשות שום דבר משמעותי. אין ספק שהעדכון פתר בבת אחת את כל פרצות האבטחה. אם אתה לא מחובר, אין בעיה באבטחה.
התקשרתי לתמיכה של קוי זהב ושאלתי אם הם יודעים על בעיה הקשורה לעדכון האבטחה האחרון של חלונות. לא. הם לא שמעו על משהו כזה. התומך התעקש לעבוד איתי לפי הספר: לנתק את הראוטר ולחבר את המודם ישירות למחשב, להתקין חייגן וכל הדברים האלה שכמובן לא עזרו לפתרון הבעיה אבל איפשרו לתומך להיכנס ללופ שלו ולסיים את השיחה ב"אני לא יכול לעזור לך".
היסרתי את עדכון האבטחה האחרון מיישומון "התקן/הסר תוכניות" בלוח הבקרה, ומיד אחרי האיתחול התחברתי בלי כל בעיה לאינטרנט.
עדכון האבטחה של חלונות XP (הידוע בקוד KB951748) בא כדי לתת מענה לשתי נקודות תורפה שונות ב-Domain Name System (או DNS) של חלונות, הן בלקוח ה-DNS והן בשרת ה-DNS, שמאפשרות ספופינג (התחזות) המבטאת בכך שגורם זדוני יכול להעביר למערכת שלו תעבורת רשת המיועדת למערכת שלכם. הבעיה היא שהעדכון מבלבל את תוכנות הפיירוול של ZoneAlarm וגורם להן למנוע גישה לאינטרנט (כאמור, לא מניעה מוחלטת, כי שלחתי פינגים ללא כל בעיה).
צ'קפוינט מציעה שני פתרונות לבעיה:
1. הסרה של עדכון KB951748.
2. הורדת רמת האבטחה ב-Internet Zone מ-High ל-Medium. המשמעות של הדבר היא שהמחשב יישאר מוגן אבל לא מוסתר.

כדי להסיר את עדכון KB951748 יש להיכנס ללוח בקרה -> הוספה/הסרה של תוכניות, ולסמן למעלה את משבצת הסימון Show Updates (הצג עדכונים), לגלול כלפי מטה ולאתר את Security update for Windows – KB951748, ולהקליק על Remove (הסרה).

יום נוסף עבר, וצ'קפוינט שיחררה גירסאות חדשות למוצריה, הנותנות מענה לעניין. התקנה של הגירסה החדשה פותרת את הבעיה.

Tubetilla

יום ראשון, 04 במאי 2008

TubeTilla היא תוכנה פשוטה ומגניבה שגירסת החינם שלה מאפשרת הורדה של קטעי וידאו מ-YouTube בפורמט FLV, והמרתם לפורמט MP3 למי שרוצה לשמור את פס הקול בלבד, או בפורמטים WMV, למי שרוצה לשמור את הווידאו לצפייה נוחה בסביבת חלונות, או MP4 למעדיפים לקחת את הווידאו איתם בנגן נייד.

גירסת ה-Pro של התוכנה מאפשרת, בנוסף, המרה גם ל-DivX, XVid, mpeg ו-mov.

Photoshop Express

יום שישי, 28 במרץ 2008

זה נראה כמו המשכה של המהפכה. מהיום יש גירסה מקוונת, רזה יותר, של פוטושופ, או נכון יותר, של Photoshop Elements, שהיא אחותה הרזה של פוטושופ. נפתחה גירסת הבטא של Photoshop Express, המאפשרת עריכה בסיסית, באופן מקוון, של תמונות, ובנוסף איחסון בחינם של עד 2 ג"ב של תמונות ואפשרות הצגתן ושיתופן ברשתות חברתיות. Adobe משחקת אותה בענק, גם אם המימשק הפלאשי קצת מעצבן (אותי, לפחות).

Snap Links לפתיחת קישורים מרובים

יום רביעי, 12 במרץ 2008

בעוונותי, ה-Firefox שלי פתוח כל הזמן על מספר רב של טאבים. נכון לכרגע יש לי עשרות (!) טאבים פתוחים. זאת אומרת, למעשה, ששולחן העבודה שלי יותר מבולגן אפילו משולחן העבודה שלי, אם אתם מבינים למה אני מתכוון.
Snap Links היא הרחבה ל-Firefox, המאפשרת פתיחה של קישורים מרובים בטאבים חדשים על ידי סימון של מרובע עם העכבר, על הקישורים אותם אנו רוצים לפתוח. ההרחבה מאפשרת פתיחה של הקישורים בטאבים חדשים, בחלונות חדשים, בטאבים חדשים בחלון חדש, היא מאפשרת להעתיק את הקישורים לזיכרון, להוסיף אותם לסימניות או להוריד אותם.
אפשר גם להשתמש בהרחבה כדי לפתוח קישורים בודדים על ידי גרירה עצלה של העכבר תוך לחיצה על כפתורו הימני, במקום ההקלקה המדויקת הרגילה על הקישור.

Jing – לכידה בחינם של וידאו ותמונה

יום שני, 01 באוקטובר 2007

Jing הוא יישום בחינם (בשלב זה) שיושב במחשב הלקוח ועל פי הנחייתו לוכד וידאו ותמונות ומאפשר שיתוף של הווידאו והתמונות שלכדתם.
Jing מאפשר לכידת תמונה על שולחן העבודה (בפורמט PNG), או הקלטת וידאו של מה שאתם עושים או מה שאתם רואים על המסך (בפורמט פלאש), כולל קול. לאחר מכן אפשר לשמור את התמונה או הווידאו במחשבכם, או להעלות אותם לשרת Screencast.com, בו אתם יכולים לפתוח חשבון בחינם, בנפח של 200 מ"ב עם תעבורה חודשית בנפח 1 ג"ב, חשבון שיעמוד לרשותכם למשך תקופת הפרויקט. Jing הוא מוצר של Techsmith, יצרנית Snagit ו-Camtasia, בין היתר.
יוצרי Jing טוענים שהם עדיין לא גיבשו את המודל העיסקי לפיו הם מעוניינים לפעול, ולכן, בעצם, הם מעדיפים לכנותו Jing Project. היישום זמין להורדה עבור חלונות XP או ויסטה, או עבור מק. הפעלתו פשוטה, קלה ואינטואיטיבית. החיסרון בו הוא בעיקר חוסר הגמישות לגבי הפורמטים הנתמכים. הווידאו יישמר ב-SWF בלבד והתמונה בפורמט PNG בלבד. יתרון? חיסרון? תלוי את מי שואלים. אבל אין אפשרות לחלופה אחרת, וזהו חיסרון לכשעצמו. מלבד זאת, כיף לעבוד עם Jing (שאגב, נראה שצורך פי שלוש וחצי יותר משאבי מעבד מ-Snagit).

Jing

מיפוי רעיונות ותהליכים מחשבתיים

יום שני, 17 בספטמבר 2007

MindMeister מאפשר שרטוט של תרשימי זרימה למיפוי רעיונות ותהליכים מחשבתיים בשירות מבוסס web.
המשתמש יכול ליצור ולערוך תרשימי זרימה על השרת של MindMeister וכן לשתף אותם ולערוך אותם במשותף, בעת ובעונה אחת, עם כל מי שקיבל הרשאה לגשת אליהם. יש אפשרות להזמין "צופים" או "תורמים" להשתתף בתרשים זרימה. לסוג הראשון יש הרשאות צפיה בלבד, ולסוג השני הרשאות מלאות.
אפשר לייצא את תרשימי זרימה לפורמטים שונים, כולל GIF ו-PDF. ואפשר אפילו לכתוב בעברית. בנוסף אפשר לבחור להעלות את תרשים הזרימה לצפייה חופשית מהאתר של MindMeister, כולל שיבוצו ב-iFrame באתר או בבלוג שלכם.
חשבון basic בחינם מאפשר יצירת 6 תרשימי זרימה, וחשבון premium ב-$4 לחודש מאפשר יצירה בלתי מוגבלת של תרשימי זרימה ותכונות נוספות שאינן זמינות בחשבון הבסיסי.
הצגה חזותית של רעיונות על ידי תרשים זרימה מאפשרת, לעתים קרובות, לעשות סדר ברעיונות, מה שמקל על יישומם.

mindmeister.jpg

הגירת Bookmarks ב-Firefox

יום שלישי, 26 ביוני 2007

קל מאוד להעביר את הסימניות או ה-Bookmarks של Firefox ממחשב למחשב. להבדיל מב-Internet Explorer, בו המועדפים או ה-Favorites יושבים כקיצורי דרך בתיקיות ותת-תיקיות, ב-Firefox מדובר על קובץ אחד בלבד – bookmarks.html היושב ב-
c:\Documents and Settings\USER\Application Data\Mozilla\Firefox\Profiles\
PROFILE NAME\bookmarks.html (שמות התיקיות באותיות גדולות מייצגים משתנים).
כל מה שצריך לעשות כדי להעביר את הסימניות של Firefox ממחשב למחשב זה להעתיק את קובץ ה-bookmarks אל המיקום הזה, תוך כדי דריסתו של הקובץ הקיים שם.
אבל כמו כל דבר בחיים, הסוד הוא בתיזמון. אם נעתיק את קובץ ה-bookmarks בזמן שה-Firefox פועל (ואצלי הוא פועל 99% מהזמן בו המחשב דולק), כשנצא מה-Firefox הפתוח, יתבצע תהליך גיבוי בו יידרס הקובץ החדש שהעברנו למיקומו החדש. לכן צריך להעתיק את קובץ bookmarks.html בעת שה-Firefox סגור, ורק אז להיכנס אל הדפדפן.

הורדת נפחים במצגות Powerpoint

יום רביעי, 25 באפריל 2007

Powerpoint, תוכנת המצגות של מיקרוסופט, היא ידידותית לשימוש. היא מאפשרת ליצור מצגות נאות בקלות רבה. אך יש ל-Powerpoint מספר חסרונות. אחד הגדולים שבהם הוא הנפח אליו יכולות להגיע המצגות. כל מי שניסה פעם ליצור מצגת Powerpoint הכוללת מספר תמונות, יודע שמצגת כזאת יכולה, לעתים, להתנפח למימדי ענק. לדוגמה, יצרתי מצגת הכוללת 41 תמונות ששוקלות ביחד, לפני ששובצו במצגת, 2 וחצי מ"ב. בכל אחת מהתמונות ביצעתי 'העתק והדבק' מ-Photoshop אל Powerpoint, והתוצאה הייתה שנפחה של המצגת הסופית הגיע ל-117 מ"ב! לא קל לנייד קובץ בנפח, וברור שאי אפשר להפיץ אותו בדואר אלקטרוני כמות שהוא. אין הצדקה להשאיר את קובץ ה-Powerpoint בסדר גודל כזה ויש להקטין את הנפח שלו.

כשמעתיקים ומדביקים תמונות מתוכנה אחרת ל-Powerpoint, יוצרת Powerpoint אובייקט OLE (Object Linking and Embedding) הכולל תמונת WMF (Windows Metafile) של התמונה שהדבקנו בה. Powerpoint אינה מסוגלת לדחוס תמונות בפורמט WMF, ולכן העתקה והדבקה של תמונות למצגת Powerpoint היא דרך בדוקה להפוך את קובץ המצגת לקובץ במימדים מפלצתיים.

אך גם כשמוסיפים תמונות למצגת Powerpoint על ידי בחירה בהוספה -> תמונה -> מקובץ, הן נשמרות בפורמט בזבזני למדי. כך לדוגמה, אם משאירים את שולי התמונה מחוץ לשטח התצוגה, השוליים הלא מנוצלים הם עדיין חלק מהקובץ והם עדיין תופסים מקום. אם התמונה היא ברזולוציה גבוהה, הפרטים שבה נותרים גם אם התמונה מוקטנת מאוד בתוכנת Powerpoint.

יש מספר סיבות לכך שקבצי Powerpoint עשויים להתנפח. בין היתר, ישנן שתי הגדרות ב-Powerpoint הקבועות כברירת מחדל, שמומלץ לשנותן כדי להקטין את נפח המצגות ואת כמות הזיכרון שצורכת התוכנה. האחת היא אפשרות 'שמירה מהירה' המוגדרת כברירת מחדל.
בחרו בתפריט כלים -> אפשרויות ובחרו בלשונית 'שמירה'. בטלו את הסימון במשבצת הסימון 'אפשר שמירה מהירה', ועל ידי כך תמנעו מ-Powerpoint את הצורך לשמור נתונים עודפים בקובץ המצגת בכל פעם שאתם שומרים את הקובץ.
האפשרות השנייה שכדאי לשנות את הגדרתה היא ה'מספר המרבי של פעולות ביטול'.
בחרו בלשונית 'עריכה' והקטינו את הגדרת 'מספר מרבי של פעולות ביטול' מ-20 שהיא ברירת המחדל למספר הגיוני יותר, בין 5 ל-10.

אפשר להשתמש ביישום ייעודי לדחיסת מצגות Powerpoint. ישנם כמה יישומים כאלה, ואחד מהם הוא PowerShrink התומך ב-Powerpoint בגירסאות 97, 2000, XP ו-2003 תחת חלונות 98, Me, NT, 2000, XP וויסטה. PowerShrink מוצעת במחיר של 35$ ברישיון למחשב בודד (ברשיונות למחשבים מרובים מחירה צונח עד 17$ ליחידה). גירסת ההדגמה ניתנת להורדה בחינם כקובץ השוקל 1.5 מ"ב והיא פועלת 20 פעמים ללא תשלום.

מימשק התוכנה פשוט וברור. בעזרת כפתור Open פותחים את המצגת אותה רוצים לדחוס, בקובץ PPT או PPS. אפשר גם לפתוח מצגות מרובות לדחיסה בבת אחת. הקלקה על כפתור Shrink מבצעת עבורנו את העבודה ודוחסת את המצגת. מומלץ, לפני כן, להקליק על כפתור Settings על מנת לקבוע את הגדרות התוכנה.
הדחיסה הממוצעת ב-PowerShrink דוחסת את קובץ ה-Powerpoint בשיעור של 62 אחוזים. עם זאת, הדחיסה יכולה להגיע לשיעור של 98 עד 99 אחוזים, כפי שקרה לקובץ המצגת שלי, שהיה בתחילה בנפח של 117 מ"ב ובסיום התהליך הגיע לנפח של 1.69 מ"ב (במצב Extra Shrink), 2.23 מ"ב (במצב Normal Shrink) ו-2.53 מ"ב (במצב High Quality Shrink).
אם משובצים במצגת קבצי Word או Excel, הניתנים לעריכה, PowerShrink שואלת לפני הדחיסה "Flatten embedded documents?" (כלומר 'האם לשטח את הקבצים המשובצים במצגת?'). תשובה שלילית משאירה את הקבצים המשובצים ללא שינוי, וקובץ המצגת הסופי יהיה גדול יותר. תשובה חיובית דוחסת את הקבצים המשובצים ביחד עם המצגת כולה, משטחת אותם וממירה אותם לתמונות, כך שהיכולת לערוך אותם הולכת לאיבוד, אך נפחו של קובץ המצגת קטן יותר.
אם המצגת כוללת קבצי וידאו (כמו קבצי AVI או MPG) וסאונד (כמו קבצי WAV או MP3), יש לסמן את משבצת הסימון 'Keep Sounds' ו-'Keep Videos' בחלון Settings בלשונית Shrink, על מנת להבטיח שהתוכנה לא תשטח את קבצי הווידאו והסאונד.

תרגום באינטרנט

יום שישי, 02 במרץ 2007

מערכת התרגום הרב-לשונית של Google, הידועה בשם Google Translate, מאפשרת, בדומה למערכת Babelfish, תרגום של קטעי מילוליים או של אתרי אינטרנט שלמים.
Google Translate מתרגמת באופן דו-כיווני בין אנגלית לספרדית, בין אנגלית לצרפתית, בין אנגלית לגרמנית, בין אנגלית לאיטלקית, בין אנגלית לפורטוגזית, בין אנגלית לרוסית, בין אנגלית לערבית, בין אנגלית לסינית, בין אנגלית ליפנית, בין אנגלית לקוריאנית, ובין צרפתית לגרמנית.
Babelfish, מציעה, בנוסף, גם תרגום דו-כיווני בין אנגלית להולנדית, אנגלית ליוונית, צרפתית להולנדית, צרפתית לספרדית, צרפתית לאיטלקית, צרפתית לגרמנית, וצרפתית ליוונית, והתרגום בין שתי שפות שאינן אנגלית הוא דבר ש-Google רק מתחילה בו, עם תרגום דו כיווני בין צרפתית לגרמנית ובין סינית (מפושטת) לסינית (מסורתית) בלבד בשלב זה

התרגום האוטומטי עם Google Translate איננו מושלם, כמובן, ועדיין לא ימנע לחם משולחנם של מתרגמים מקצועיים, אך בעלי אתר באנגלית יכולים, בהחלט, במינימום מאמץ, להוסיף, לאתרם תרגום מהיר on the fly לשפות זרות על מנת להגדיל את קהל היעד הפוטנציאלי של האתר.
הבעיה בתרגום לערבית עם Google Translate, כרגע, היא שכשמתרגמים אתר מאנגלית לערבית, המערכת הופכת את תצוגת האתר כך שהוא מופיע מימין לשמאל, מה שמחרבש את מבנה האתר לגמרי.
החבר'ה ב-Google מנסים לשפר את האופן בו Google Translate עובדת עבורנו. על פי הבלוג הרשמי של Google, תוצע בחלק מהתרגומים לשפות הביטא [אנגלית/ערבית, אנגלית/סינית, אנגלית/רוסית וסינית (מפושטת)/סינית (מסורתית)] אפשרות להציע לצוות הפיתוח תרגום משופר.