ארכיון פוסטים ששייכים לנושא 'מערכות הפעלה'

עדכון האבטחה האולטימטיבי

יום חמישי, 10 ביולי 2008

התקנתי אתמול את עדכון האבטחה האחרון של חלונות XP (הידוע בקוד KB951748). העדכון נועד לפתור נקודות תורפה הקשורות לשימוש באינטרנט.
לאחר האיתחול לא הצלחתי להתחבר לאינטרנט. זה לא לגמרי מדויק: שלחתי פינגים וטרייס-ראוטים בלי כל בעיה, אבל לא הצלחתי לעשות שום דבר משמעותי. אין ספק שהעדכון פתר בבת אחת את כל פרצות האבטחה. אם אתה לא מחובר, אין בעיה באבטחה.
התקשרתי לתמיכה של קוי זהב ושאלתי אם הם יודעים על בעיה הקשורה לעדכון האבטחה האחרון של חלונות. לא. הם לא שמעו על משהו כזה. התומך התעקש לעבוד איתי לפי הספר: לנתק את הראוטר ולחבר את המודם ישירות למחשב, להתקין חייגן וכל הדברים האלה שכמובן לא עזרו לפתרון הבעיה אבל איפשרו לתומך להיכנס ללופ שלו ולסיים את השיחה ב"אני לא יכול לעזור לך".
היסרתי את עדכון האבטחה האחרון מיישומון "התקן/הסר תוכניות" בלוח הבקרה, ומיד אחרי האיתחול התחברתי בלי כל בעיה לאינטרנט.
עדכון האבטחה של חלונות XP (הידוע בקוד KB951748) בא כדי לתת מענה לשתי נקודות תורפה שונות ב-Domain Name System (או DNS) של חלונות, הן בלקוח ה-DNS והן בשרת ה-DNS, שמאפשרות ספופינג (התחזות) המבטאת בכך שגורם זדוני יכול להעביר למערכת שלו תעבורת רשת המיועדת למערכת שלכם. הבעיה היא שהעדכון מבלבל את תוכנות הפיירוול של ZoneAlarm וגורם להן למנוע גישה לאינטרנט (כאמור, לא מניעה מוחלטת, כי שלחתי פינגים ללא כל בעיה).
צ'קפוינט מציעה שני פתרונות לבעיה:
1. הסרה של עדכון KB951748.
2. הורדת רמת האבטחה ב-Internet Zone מ-High ל-Medium. המשמעות של הדבר היא שהמחשב יישאר מוגן אבל לא מוסתר.

כדי להסיר את עדכון KB951748 יש להיכנס ללוח בקרה -> הוספה/הסרה של תוכניות, ולסמן למעלה את משבצת הסימון Show Updates (הצג עדכונים), לגלול כלפי מטה ולאתר את Security update for Windows – KB951748, ולהקליק על Remove (הסרה).

יום נוסף עבר, וצ'קפוינט שיחררה גירסאות חדשות למוצריה, הנותנות מענה לעניין. התקנה של הגירסה החדשה פותרת את הבעיה.

מחיצות נחוצות

שבת, 17 בפברואר 2007

בשעה טובה (אני מקווה) החלפתי את מחשב המחברת הוותיק שלי במחשב מחברת חדש. מחשב המחברת הגיע, כמו רוב מחשבי המחברת בני זמננו, עם מחיצה אחת המשתרעת על כל 80 הגיגהבייט שלו (חוץ ממחיצה ייעודית ונסתרת המיועדת לגיבוי ולשיחזור).
אני מקפיד, ככלל, להפריד בין הנתונים שלי לקבצי המערכת. כך, אם חלילה קורה אסון המצריך פירמוט מחדש והתקנה מחדש של מערכת ההפעלה, לא קורה שום דבר לנתונים היקרים. כבר עמדתי על כך שאני מעדיף להיות פרנואיד מלהתחרט על חוסר זהירותי.
מאחר שהמחשב הגיע כשהכונן שלו בלתי מחולק, הייתי צריך לחלק את הכונן הקשיח למחיצות.
Partition Magic נחשבת למובילה בתחום, וגם 7Tools Partition Manager ו-Partition Manager של paragon Software הן תוכנות מעולות. אבל האתרים של התוכנות הללו מציעים גירסאות דמו הממחישות כמה התוכנות האלה טובות, מבלי לאפשר לך ליהנות משירותיהן.
בחרתי להשתמש ב-GParted, תוכנת חינם בקוד פתוח. זהו תקליטור חי המשתמש במינימום משאבים כדי לאפשר לך לחלק את הכונן למחיצות ולנהל אותן כאוות נפשך. GParted משתמשת בקרנל לינוקס 2.6 ובמנהל החלונות Xorg
GParted מאפשרת שימוש בתוכנות: cfdisk, fdisk, sfdisk, rsync, grsync, grub, lilo, nano, ntfs-3g, partimage, testdisk, Thunar, Terminal ו-leafpad. ממשק המשתמש שלה גראפי, ידידותי ונוח.
GParted כקובץ ISO של 28 מ"ב, לצרוב את ה-ISO על תקליטור ולהריץ על כל מחשב עם פנטיום 2 ומעלה. עם GParted אפשר לפרמט מחיצות ב-NTFS, FAT32 ועוד פורמטים רבים.

הצצה ראשונה ל-Windows Mobile 6

שבת, 10 בפברואר 2007

מיקרוסופט צפויה לחשוף לראשונה את הגירסה הבאה של מערכת ההפעלה Windows Mobile ביום שני, 12 בפברואר. הגירסה החדשה של מערכת ההפעלה של מיקרוסופט, ששם הקוד שלה הוא “Windows Mobile Crossbow”, ושתיקרא Windows Mobile 6, תכלול בין היתר מראה חדש עם אייקונים חדשים, וכן אפקטי סאונד שונים. המימשק אמור להיות מהיר יותר. Internet Explorer Mobile צפוי להיות מהיר בכשלושים אחוזים. אמורות להיות יכולות VoIP מובנות. ישום Smart Dial 2.0 יאפשר חיפוש מהיר בין אנשי הקשר ובהודעות הדואל, בין היתר. תהיה תמיכה בקיצורי דרך ב-Outlook Mobile. כמו כן צפויות תמיכה ב-HTML בהודעות דואל, אינטגרציה עם services של Windows Live ויכולות מובנות של הצפנת כרטיס הזיכרון.
אפשר לתפוס ב-engagdet הצצה ראשונה לתמונות מסך של Windows Mobile 6 במהדורת Standard (השם החדש של מהדורת ה-Smartphone). אצל pocketpcthoughts ניתן למצוא תמונות מסך נוספות.
השקתה של מערכת ההפעלה צפויה ברבעון השני של 2007.

Kill Clippy

יום שלישי, 26 בספטמבר 2006

הנה משחק המיועד לכל מי שאוהב לשנוא את מיקרוסופט, ובמיוחד את Clippy, המהדק המשרדי המככב כ"מסייע" של Office, שאומר לכם כשאתם מקלידים תאריך ב-Word, "רק רגע, נדמה לי ששמתי לב שאתה כותב מכתב. בא לך לקבל עזרה?" לא! לך מפה! עוף קיבינימט!
כנראה שרק מיקרוסופט מסוגלת להפוך סתם מהדק משרדי למשהו כל-כך מעצבן. למי מכם ש-Clippy עדיין פוקד לפעמים את המסך שלו, והוא לא יודע איך להיפטר ממנו, למעשה, אין פשוט מזה: בתפריט 'עזרה' בתוכנת ה-Office הרלוונטית יש לבחור ב'הסתר את המסייע של Office'.
אבל מי שממש רוצה להיפטר מהמהדק השנוא, ובצורה מכאיבה ככל האפשר, מוזמן להיכנס למשחק הרשת הזה, למספר סיבובי התגוששות עם המהדק, בהם אפשר לירות עליו גומיות וסיכות שדכן. יש בזה משהו משחרר.

החלונות הגבוהים

יום שישי, 01 בספטמבר 2006

Windows Update היא הדרך של מיקרוסופט לומר לנו: "אנחנו יודעים שלא קניתם מוצר שלם ומלא, חף מבעיות ובאגים, אבל אנחנו לא שוקטים על שמרינו; עדכנו את מערכת ההפעלה שלכם כדי לסתום את כל החורים והפרצות". Fair Enough! לכן אני מקפיד, בתדירות די גבוהה, להיכנס ל- Windows Update ולעדכן את סביבת המיחשוב שלי.

לפני כשנה הורדתי את Service Pack 2, ולאחר שגיביתי את כל הקבצים שלי, התקנתי אותו. בסיום ההתקנה הודיעה לי תוכנת ההתקנה כי עליי לאתחל את המחשב וכך עשיתי, אלא שמחשבי האהוב סירב לאתחל! לא במצב בטוח, ולא במצב בטוח עם שורת הפקודה, ואפילו לא בתצורה הקודמת שלו. גורנישט! התקנת Service Pack 2, אבל האם נפרדת לשלום ממחשבך?

אז מה עושים? מבצעים Repair, נכון? –אכן הכנסתי את התקליטור ובחרתי ב-Repair, והתקנה מתקנת החלה להתבצע, אבל ההודעה המבשרת כי נותרו עוד 32 דקות נשארה על המסך יותר מ-32 דקות! היא הייתה נשארת על המסך לנצח, אם לא הייתי מכבה את המחשב! נכנסתי שוב להתקנה, והיא נתקעה שוב עם אותה הודעה, שנותרו עוד 32 דקות לסיום ההתקנה.

מעצבן? בטח. קודם מיקרוסופט מוכרת חרא מוצר, עם יותר חורים מגבינת חאודה (שהיא גבינה הולנדית שאהבתי לאכול לפני שרמות הכולסטרול בדמי החלו להשתולל), אחר כך היא מציעה שתתקין טלאים על גבי טלאים, אחר כך המחשב מסרב לחיות איתם, ואחר כך תוכנת ההתקנה נתקעת ולא מאפשרת התקנה. לא מוגזם?

לפני הפירמוט (נשק יום הדין) שקיוויתי שלא אצטרך לבצע, נותרה לי עוד אפשרות: שלפתי מהמחשב את כל רכיבי החומרה הלא שגרתיים, כמו כרטיס Pinnacle DV500 Plus לעריכת וידאו וכרטיס Video Shuttle לצפיה בטלוויזיה דרך המחשב, שחשדתי שמא מיקרוסופט לא חיה איתם בשלום. ואכן, הפעם ההתקנה עברה יפה, וחלונות XP תוקנה.

יופי? -מה פתאום! עכשיו חלונות עולה נורא לאט. עכשיו צריך לבצע DeFrag כדי לפתור את בעיית האיטיות.

ועכשיו צריך להתקין שוב את Service Pack 2.

עכשיו, אחרי שעשיתי את הדברים האלה יש על השולחן כרטיסי מחשב שונים שצריכים לחזור אל תוך המארז של המחשב.

ותודה לחברים מרדמונד ששוקדים על המפלצת הבאה שלהם, הקרויה ויסטה (שם קוד קודם: לונגהורן).

אם XP היא גבינה צהובה, אני בטוח שלונגהורן תהיה פומפיה.