ארכיון פוסטים שפורסמו בחודש מאי 2007

Surface Computing

יום חמישי, 31 במאי 2007

במיקרוסופט עובדים על אבטיפוס ל-surface computing. הרעיון הוא שולחן קפה סלוני, כשלוח השולחן הוא מסך מגע (מדובר על מסך 30 אינץ'). מתפעלים את היישומים בעזרת הידיים, לצפייה בתצלומים וקטעי וידאו, בחירת שירים להאזנה, גלישה באינטרנט וכן הלאה. מכשירים שונים, כמו נגני MP3, טלפונים סלולריים, מצלמות דיגיטליות ומחשבי כף יד, מתממשקים באופן אוטומטי אל המחשב דרך בלוטות', וזה מגניב לכשעצמו. מיקרוסופט הציגה אבטיפוס די בסיסי ב-2005, ואתמול היא הציגה אבטיפוס הרבה יותר מתקדם, ששם הקוד שלו הוא מילאן ומערכת ההפעלה שלו היא ויסטה.
אפשר להתרשם מהמגניבות של האבטיפוס של מחשב ה-surface computing של מיקרוסופט משלושה קטעי וידאו, ואפשר גם לקרוא יותר על התוכניות של מיקרוסופט לגבי הז'אנר, כקיוסק מידע במסעדות, בתי מלון, אתרי תיירות, ומרכזי מכירות של טלפונים ניידים וגאדג'טים אחרים.
בסוף השנה אמורות להימכר היחידות הראשונות, שישמשו כקיוסקי מידע. העלות שלהן תהיה גבוהה (בין 5,000 ל-10,000 דולר) ויעבור עוד די הרבה זמן, כנראה, לפני שמחשבי ה-surface computing יגיעו גם לסלון הביתי. אבל אני חייב להודות שבא לי שיהיה לי דבר כזה, כשזה ייראה יותר כמו שולחן.

הסבר פניך למנועי החיפוש

יום שני, 28 במאי 2007

כדי שדפי האתר שלנו יופיעו במקומות גבוהים במנועי החיפוש – ועל מנת שהם יופיעו במנועי החיפוש בכלל – כדאי שנדאג שמנועי החיפוש יכולים לאנדקס את האתר. בתור התחלה נדאג שהעכבישים של מנועי החיפוש יוכלו להגיע לכל דפי האתר בקלות. עלינו לוודא שכל הקישורים באתר תקינים (תרתי משמע: גם קישורים העומדים בתקנים וגם קישורים שאינם שבורים), ושאפשר להגיע אליהם בהיררכיה של לא יותר משתיים או שלוש הקלקות מדף השער של האתר.

קישורים שאינם עומדים בתקנים הם קישורים שהעכבישים אינם מזהים, כמו קישורים בקובץ פלאש או קישורי ג'אווה-סקריפט. רובם המכריע של מנועי החיפוש פשוט אינם מסוגלים לקרוא קישורים כאלה, וגם אם מגניב להשתמש בהם, רצוי שלא לעשות זאת, כדי שהאתר יהיה ידידותי למנועי החיפוש. קישורים שבורים הם בעיה נוספת, שקל לפתור במעט תשומת לב.

נושא ההיררכיה חשוב מאוד. ככל שנדרשות יותר הקלקות כדי להגיע מדף השער לדף נתון, כך קטנים הסיכויים שמנועי החיפוש יגיעו אליו. לכן חשוב לוודא שניתן יהיה להגיע לכל דף ודף באתר בלא יותר משתיים או שלוש הקלקות. זו, אגב, הסיבה, שיש כל-כך הרבה אתרים המשתמשים במפת-אתר, דף הנמצא במרחק הקלקה אחת מדף השער, ובו כל הקישורים לכל הדפים האתר. ממנו יכולים מנועי החיפוש, כמו גם המבקרים האנושיים באתר, להגיע לכל דף באתר בהקלקה אחת.

הקפדה על הנחיות אלה יעזרו למנועי החיפוש לאנדקס את כל דפי האתר, וזהו צעד חשוב בדרך של דפי האתר להופיע במיקום גבוה במנועי החיפוש.

רשימת מטלות

יום שני, 28 במאי 2007

ביומיום אני מוצא את עצמי מג'נגלר בין מטלות שונות ופרויקטים שונים. אני מנהל רשימת מטלות בפאלם, עוד אחת בקובץ אקסל, ומשום מה יש לי כל מיני פתקאות המונחות בערבוביה על שולחני, עם רשימות שונות של דברים שעליי לעשות. ניסיתי כל מיני תוכנות שולחניות לניהול המשימות שלי, אבל לא ממש התלהבתי מאף אחת מהן.
בחור בשם ראמי נאסר, המתגורר בקנדה, יצר כלי מקוון לניהול מטלות, שאינו מצריך רישום. WorkHack מאפשר יצירה ראשונית של To Do List (כן, כולל בעברית) ללא צורך בשם וסיסמה, ואל רשימת המטלות הזאת אפשר לחזור שוב ושוב על ידי שמירתו במועדפים / בסימניות. באופן כזה ניתן ליצור רשימות שונות, כשלכל אחת מהן תהיה כתובת שונה. ניתן להגדיר שלוש רמות של דחיפות המאופינות בצבעים וגדלים שונים, אפשר לגרור שורות שונות בדף כדי לשנות את הסדר של המטלות ברשימה, אפשר להשתמש בכלי כמשתמש בודד או כקבוצת משתמשים (whiteboard) והכי חשוב, מדובר בכלי שייחודו בפשטותו.

אתר לחולי גרדת

יום ראשון, 27 במאי 2007

הנה מיזם יוצא דופן: אתר המאפשר יצירה של כרטיסי גירוד, סטייל חישגד, ומחלק, לטענתו, פרסים מדי יום.
כרטיסי החישגד לא משכו אותי מעולם, ואני חייב להודות שאי אפשר לתפוס אותי ליד דוכן פיס, מגרד בקדחתנות. אבל אני מודע למשיכה שיש לז'אנר, לאנשים שונים. מסתבר שגם ב-Scratchyourself.com עלו על המשיכה הזאת.
האתר מזמין אנשים ליצור כרטיסי גירוד, כמו הכרטיס שיצרתי לדוגמה, ולהפיץ את הקישור אליהם.
לדברי האתר, בשלב הנוכחי, הוא מחלק מדי יום 10 דולר לשני Instant Winners, עוד 10 דולר לעד שני Bonus Instant Winners, ו-50 דולר ל-Daily Winner אחד. אחרי ה-8 ביוני מקווים באתר לחלק יותר פרסים, ובערך גבוה יותר.
האתר מעוצב היטב, וההשתתפות בחינם. אני מניח שהמודל העיסקי מושתת על פרסומות.

World Copyright Center

יום רביעי, 02 במאי 2007

World Copyright Center הוא שירות חדש הניתן בחינם ומאפשר רישום ותיעוד של זכויות יוצרים.
כשאנחנו יוצרים משהו שזכויות היוצרים עליו מוגנות על פי החוק, על פי אותו החוק זכויות היוצרים שייכות לנו. השאלה היא רק איך נוכל להוכיח זאת, אם גורם אחר יטען שזכויות היוצרים שייכות לו.
השירות של World Copyright Center מאפשר לרשום ולתעד את זכויות היוצרים ואת התאריך בו היצירה הייתה בידינו.
כשנרשמים לשירות מקבלים מלבד שם משתמש וסיסמה גם מפתח הצפנה פרטי (PEK – Personal Encryption Key) שבעזרתו ניתן להעלות את הקובץ המכיל את היצירה לאתר. התהליך דוחס ומצפין את הקובץ באמצעות מפתח ההצפנה הפרטי ואף חותם את הקובץ הדחוס והמוצפן בחותמת זמן. בתום ההעלאה מקבל המשתמש תעודה בה מתועד הזמן המדויק בו הוא העלה את היצירה לאתר. רק בעל מפתח ההצפנה הפרטי יוכל להוריד מהשרת את הקובץ המוצפן והדחוס או את הקובץ המקורי, ללא ההצפנה והדחיסה.
הקובץ המכיל את היצירה יכול להיות כל קובץ דיגיטלי שהוא. היצירה יכולה להיות יצירה ספרותית, יצירה מוסיקלית, יצירה דרמאטית, כוריאוגרפיה, תמונה, פסל, תכשיט או עבודת אמנות אחרת, עבודה ארכיטקטונית, וידאו, אנימציה, קוד תוכנה, עבודה אקדמית, תוכן ועיצוב של אתר אינטרנט או כל יצירה אחרת המוגנת בזכויות יוצרים.
השירות של World Copyright Center ניתן בחינם למשתמשים פרטיים ובעלות סימלית לארגונים ומוסדות.