ארכיון פוסטים שפורסמו בחודש דצמבר 2006

ניטור האתר לוידוא uptime

יום רביעי, 27 בדצמבר 2006

SiteUptime הוא שירות מרחוק לניטור האתר שלך. כשהאתר קורס, SiteUptime שולח לך דואל כדי לאפשר לך לתקן את מה שצריך, מהר ככל האפשר. השירות גם מספק סטטיסטיקה אודות זמינות האתר וזמני התגובה שלו.
SiteUptime מנטר את האתר משלושה איזורים שונים בארה"ב, וכן מלונדון, וזאת כדי להבטיח שהאתר יהיה נגיש מנקודות שונות. המידע אודות הניטור מהמקומות השונים נאסף במסד נתונים מרכזי. לפני ש-SiteUptime שולח דואל לגבי תקלה, הוא מוודא שהתקלה היא אכן בשרת בו יושב האתר ולא תקלה שנגרמה כתוצאה מבעייה בצמתי האינטרנט בין תחנת בדיקה לבין השרת.
שירות הניטור הוא בחינם עבור אתר אחד. כשמדובר באתרים מרובים השירות בתשלום.

דייג, אוהב דגים?

יום שלישי, 19 בדצמבר 2006

הונאות הפישינג צוברות תאוצה. על פי האתר PhishTank, לעומת חודש אוקטובר, בו התגלו 3,678 מקרי פישינג, בנובמבר התגלו 9,628 מקרים, כלומר פי 2.6.

פישינג היא הונאה שמטרתה לגרום למשתמש לספק מידע אישי, מספר של כרטיס אשראי, פרטי חשבון בנק, סיסמת כניסה לחשבון. הונאות הפישינג מנסות להיראות כפנייה לגיטימית מחברות, שירותים ואתרים, בדרך כלל באמצעות דואל, אשר כוללת קישור לאתר, המתיימר להיות אתר לגיטימי.

הדרך הטובה ביותר להתגונן מפני הונאות הפישינג היא, פשוט, לא ליפול בפח. יש לזכור שגורם לגיטימי, כמו למשל סניף הבנק שלנו, לא יבקש מאיתנו לעולם באמצעות דואל, שניכנס לאתר שלו כדי למסור פרטים, שממילא יש לו. ואם יש פנייה מהבנק באמצעות דואל, לעולם אין להשתמש בקישור בגוף ההודעה, אלא להשתמש בכתובת האתר מתוך המועדפים, כתובת שאנו יודעים שהיא לגיטימית. בנוסף, יש להסתכל על הקישור. קישורי פישינג רבים מתחילים בצורה דומה לקישור של בנק לגיטימי, אך הם מזויפים.

אפשר גם להתגונן על ידי שימוש בכלי הגנה כלשהו. ראשית, אם נתקלנו בפנייה חשודה, אפשר לבדוק האם היא מופיעה במאגר של PhishTank. שנית, אפשר להשתמש בתוסף של PhishTank עבור Outlook ו-Outlook Express, שפותח על ידי Project Honey Pot. התוסף בודק הודעות דואל חשודות מול מסד הנתונים של PhishTank בתוכנת הדואל עצמה.

סקייפ 3.0

יום חמישי, 14 בדצמבר 2006

גירסה 3.0 של Skype הושקה אתמול, ובין התוספות החדשות בה, מגיעים איתה יישומי צד-שלישי רבים לשיפור חוויית המשתמש.
הנה חלק מהדברים השימושיים ביותר ליישום יומיומי:

TalkAndWrite הוא יישום המאפשר לכם לעבוד עם בן שיחכם על כל מסמך כאילו אתם יושבים כתף אל כתף. אפשר לכתוב בכתב יד, לצייר, להקליד, למחוק ולהצביע על המסמך המשותף. אתם ובני השיח שלכם רואים את כל השינויים המתבצעים במסמך, בזמן אמת.

Unyte הוא כלי שיתוף ויזואלי שנועד לאפשר שיתוף בזמן אמת תוך כדי שיחה. היישום מאפשר שיתוף של שולחן עבודה ושיתוף יישומים על פי בחירתכם בנוסף לשליטה מרחוק.

Sketchboard הוא יישום Whiteboard- לוח ציור משותף המאפשר למשתתפים בשיחה לשרטט או לצייר ביחד. זהו כלי עבודה העשוי להתגלות כשימושי למדי במקרים רבים, והוא מגיע עם מימשק נוח ויכולות מוצלחות רבות.

ישנם יישומים רבים נוספים שאפשר לצרף לסקייפ 3, כולל יישום להקלטת שיחות (Pamela Call Recorder), יישום לשיתוף תיקיות וקבצים גדולים (Pando), משחקים שונים, כמו שש-בש לשיחות עם החבר'ה מהמילואים, יישום המתיימר שביכולתו לגלות שקרים על ידי ניתוח המתח הנפשי בו נמצא שותפכם לשיחה (KishKish Lie Detector), הוספה של סקייפ לאאוטלוק ול-FireFox, ועוד ועוד. ישנו אפילו יישום (ACD) האמור לאפשר לכם להפוך את ה-Skype שלכם למוקד טלפוני עם בין עמדה אחת ל-100 עמדות.

מה שמפתיע, וטיפה מאכזב אותי היא ההודעה לפני התקנת יישומי הצד-שלישי הנלווים לסקייפ, הגורסת, בין היתר, כי "…Skype אינה ערבה… להיעדר תוכנה זדונית, פרסומות, תוכנת ריגול, וירוסים או כל תכונות הרסניות או מדבקות אחרות…". אם אתם משלבים תוכנות צד-שלישי בחבילה שלכם, קחו אחריות, חבר'ה. המעמד שלכם כמובילי השוק מחייב את זה.

אפרופו מאכזב, לגמרי במקרה עברתי למימשק העברי של סקייפ, ונחרדתי לגלות שהמימשק מתורגם ב"איכות" גרועה, וזה נראה כאילו עולה חדש, או תלמיד בכיתה ב' ביצע את התרגום. מה אתם יודעים – מסתבר שסקייפ היא בכלל לא תוכנה. לא. היא 'תוחנה'.

כתובת הדואר תשמיד את עצמה בתוך עשר דקות

יום רביעי, 06 בדצמבר 2006

הנה עוד דרך להימנע מהספאמרים. 10minutemail הוא פתרון פשוט ויעיל שנועד למצבים בהם המשתמש צריך לפתוח חשבון איפשהו, ולשם הרישום יש הכרח לספק כתובת דואל כדי לבצע אימות. במצב כזה חולפת מחשבה במוחנו: זה באמת שווה את זה? הרי אנחנו עלולים לחטוף ים של דואר זבל אם נספק את כתובת הדואל שלנו. אבל אין ברירה – צריך לפתוח את החשבון, ועכשיו, ולכן צריך – עכשיו – לספק כתובת דואל.

כאן נכנס לתמונה השירות של 10minutemail המספק לנו כתובת דואל זמנית, שתשמיד את עצמה בעוד עשר דקות (אפשר להאריך את חייה לעוד עשר דקות בכל פעם).

נכנסים לאתר של 10minutemail, הקלקה על קישור יוצרת כתובת זמנית, ומוסרים אותה ככתובת הדואל שלנו. אחרי שמתקבלת שם הודעת הדואל הדרושה, אפשר לשכוח מהכתובת, שתשמיד את עצמה, כאמור, בתוך עשר דקות.

כשהתקציב ל-adwords נגמר במהירות

יום שישי, 01 בדצמבר 2006

מודל הפרסום הממומן בוואלה עומד להשתנות בקרוב. בתוך מספר שבועות הוא הולך להיות דומה מאוד למודל ה-adwords של Google. כיום המפרסמים בתשלום בוואלה משלמים על התקופה בה יופיעו הקישורים לאתריהם. בקרוב הם יתחילו לשלם עבור הקלקות. הקישורים הממומנים גם ייראו כמו אלה ב-Google, בעיקר בצד, וקצת למעלה.

תשלום עבור הקלקות הוא לא דבר זול, בענפים רבים. יש מילות חיפוש שנשלם עבורן סנטים בודדים, אך מילות החיפוש המבוקשות יעלו לנו לא מעט.

הבעיה היא שלא כל הקלקה מיתרגמת ללקוח פוטנציאלי. על פי Interactive Advertising Bureau, בין 20 ל-35 אחוזים מכל ההקלקות על פרסומות מבוצעות בזדון, ידנית או על ידי סקריפטים ייעודיים, על מנת להפוך את קמפיין הפירסום של המתחרים ללא-כדאי. כשמשלמים, בענפים מסוימים, ארבעה ואף חמישה דולר להקלקה, תופעה כזאת יכולה להכאיב מאוד, ולפגום בעומק הכיס. וכשהקמפיין מתומחר, נניח, ב-1000 דולר לחודש, 20 עד 35 אחוזים ממנו מסתכמים בממון לא מועט.

מה הפתרון? תשלום עבור הקלקה הוא מודל מצוין. עם זאת, כדאי לפזר את ההשקעה, ולחלק את הביצים בין סל התשלום עבור הקלקה לבין סל הפרסום לפי תקופה או לפי מספר חשיפות.